Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2023

                     
(Grafika powyżej przedstawia logo MRiPS orła w koronie i napis Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, obok biało czerwoną flagę RP oraz obok flagi, godło RP orła białego na czerwonym tle)
 
 
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2023
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gardei  w związku z przyznaniem przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego na Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami” – edycja 2023, ogłasza nabór osób chętnych do skorzystania ze wsparcia świadczonego przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
Celem programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” jest wprowadzenie usługi asystenta  jako formy  ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności  lub równoważne. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m. in. przy załatwianiu spraw urzędowych czy podejmowaniu różnego rodzaju aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych. 
 
ADRESACI PROGRAMU 
1 osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
 
 KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby: 
posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
posiadające, co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2. 
 Osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, przy założeniu, że nie będą to członkowie rodziny, opiekunowie prawni lub osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem. Za członków rodziny należy uznać rodziców, dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma. Uczestnik lub jego opiekun prawny składa pisemne oświadczenie, że wskazana przez niego osoba jest przygotowana do realizacji usług asystenckich.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym 
 
KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu
członkowie rodziny (w tym rodzice i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, teściowie, macocha, ojczym);
opiekunowie prawni.
 
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce 
(np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia 
i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/sportowe itp.);
zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
załatwieniu spraw urzędowych;
nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.),
wykonywaniu czynności dnia codziennego
Pomoc przyznawana w postaci asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jest bezpłatna.
 
DOKUMENTY, KTÓRE NALEŻY ZŁOŻYĆ:
Mieszkańcy Gminy Gardeja, zainteresowani udziałem w Programie wypełniają kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023, do której należy dołączyć:
kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego;
zakres czynności (załącznik nr 1 do Karty zgłoszeniowej) ;
podpisaną klauzulę informacyjną RODO (załącznik nr 2 do Karty zgłoszeniowej);
wskazanie asystenta – w przypadku osób wskazujących asystenta osobistego (załącznik nr 3 do Karty zgłoszeniowej);
oświadczenie opiekuna rodzica/opiekuna prawnego o akceptacji osoby Asystenta (załącznik nr 4 do Karty zgłoszeniowej).
W ramach Programu zatrudnionych zostanie 2 asystentów osobistych osób niepełnosprawnych na umowę zlecenie.  Zakres usług asystenckich uzależniony będzie od faktycznego stanu funkcjonowania osoby niepełnosprawnej i będzie określany indywidualnie.
 
Realizacja usług potrwa do grudnia 2023 r. 
 
WAŻNE! Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę niepełnosprawną, lecz pomaganie bądź wspieranie jej w realizacji osobistych zamiarów.
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 z późn. zm.), usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 9 Programu „ Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023, finansowane z innych źródeł.
 
SPOSÓB ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU
Karty zgłoszeniowe należy składać  w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gardei, ul. Kwidzyńska 36 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30 lub elektronicznie na adres: gopsgardeja@poczta.fm Osoba do kontaktu: Joanna Karwatowska- tel.  55/275-14-21 lub 535-396-250.
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością.
 
 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Pogoda